Ostrołękę i Rzekuń odwiedzi w tym miesiącu mammobus. Bezpłatne badanie mogą wykonać panie od 50 do 69 lat.
Rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku nowotwór piersi diagnozuje się u 12 % kobiet. W Polsce obserwuje się rosnący trend umieralności a zgłaszanie uprawnionych do badań profilaktycznych Pań wynosi zaledwie około 37 %.
Mammografia jest podstawowym, bezpłatnym badaniem profilaktycznym wykonywanym w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka bez skierowania lekarskiego.
Do badania uprawnione są Panie od 50 do 69 lat, ubezpieczone, które spełniają jeden z dwóch warunków: nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.
Programem nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.
Mobilna pracownia mammograficzna w Rzekuniu będzie 28 października w godzinach od 8.30 do 15.00 przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. T. Kościuszki 44, a w Ostrołęce 31 października w godzinach od 11 do 17 przy Galerii Bursztynowej, ul. gen. Augusta Fieldorfa 'Nila’ 28
Rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub poprzez formularz http://www.mammo.pl/formularz.
Więcej informacji na temat mammografii na stronie www.mammo.pl.
Zapamiętaj :
Mammografia pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi. Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w Programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia. Dzięki stałemu monitoringowi usprawniamy kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspieszamy ewentualne konieczne leczenie.
Wynik wymagający poddaniu się dalszym badaniom diagnostycznym, celem potwierdzenia lub wykluczenia ewentualnych zmian nowotworowych otrzymuje tylko około 5 % spośród przebadanych w Programie kobiet. Spośród Pań skierowanych do diagnostyki pogłębionej tylko co piąta kobieta dowiaduje się, że choruje na raka i jest kierowana na ścieżkę szybkiego leczenia.