Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Adopcji – jest to jedna z dróg do rodzicielstwa. Co roku w województwie mazowieckim przeprowadzanych było ponad 300 adopcji. W ostatnich latach liczba ta nieco spadła, ale w samym 2021 roku rodzinę znalazło już 243 dzieci.
Mówi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Na terenie województwa mazowieckiego adopcjami zajmują się wyspecjalizowane ośrodki: Wojewódzki Ośrodek Adopcyjny, który jest częścią Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, jego główna siedziba jest w Warszawie, a oddziały zamiejscowe mieszczą się w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach oraz prowadzone przez organizacje pozarządowe: Katolicki Ośrodek Adopcyjny w Warszawie, Ośrodek Adopcyjny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Zarządu Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego i Katolicki Ośrodek Adopcyjny przy Caritas Diecezji Radomskiej.
Mówi Bożena Sawicka, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego.
Ośrodki adopcyjne to miejsca, w których można znaleźć informację o dzieciach, które można adoptować. Ich pracownicy biorą udział w zespołach oceniających możliwość zakwalifikowania dziecka do tzw. przysposobienia. Adopcja musi być przemyślana, a to wymaga czasu – podkreśla Mariusz Budziszewski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej ds. profilaktyki uzależnień i wspierania rodziny.
Światowy Dzień Adopcji obchodzony jest na świecie od 2014 r. Pomysł zrodził się w USA, w fundacji non-profit AdoptTogether. Jej założyciel – Hank Fortener, wychowywał się w rodzinie, która była zarówno rodziną zastępczą, jak i adopcyjną. Znakiem rozpoznawczym tego dnia jest 'uśmiechnięta dłoń”. Dłoń symbolizuje pomoc, a uśmiech – radość z nowej rodziny.