15 kwietnia cały zachodni świat obchodzi Dzień Trzeźwości. Jest to przede wszystkim święto skupiające uwagę na profilaktyce i walce z uzależnieniem, trawiącym w ogromnym stopniu również Polaków, ale i uświadamiające skutki, jakie niesie ze sobą nadużywanie alkoholu.
Informuje Jakub B. Bączek, trener mentalny.
Tempo uzależniania się często związane jest ze stresem, traumą, przewlekłym bólem i zmęczeniem, a nawet nudą, które próbujemy uciszać między innymi za pomocą alkoholu.
Problem ten jest o tyle skomplikowany, że trudno uchwycić moment uzależnienia. Pewność, że mamy do czynienia z alkoholizmem, zyskujemy, gdy w żadnym razie nie potrafimy obejść się bez drinka przed snem, wina do kolacji czy piwa do meczu. Wówczas często jest już za późno i zamiast ograniczania alkoholu czeka nas trudna walka o zachowanie trzeźwości.
W Ostrołęce funkcjonuje Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz Poradnia Leczenia Uzależnień w Mazowieckiem Szpitalu Specjalistycznym. Ponadto osoby poszukujące pomocy mogą skorzystać z wsparcia Ostrołęckiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia i Trzeźwości 'Arkadia’.
Światowa Organizacja Zdrowia co roku, 15 kwietnia, apeluje o odstawienie na ten jeden dzień alkoholu.