W Izbie Administracji Skarbowej służy 10 psich funkcjonariuszy i funkcjonariuszek. Szkolenie podstawowe każdego z psów służbowych i ich przewodników trwa 13 tygodni. Czworonożni przyjaciele mają na swoim koncie wiele zawodowych sukcesów.
Psy trafiają do Służby Celno-Skarbowej w wieku od 3 do 18 miesięcy. Wszystkie szczeniaki pochodzą z hodowli zrzeszonych w organizacjach kynologicznych. Każdy z psów musi mieć określone cechy i predyspozycje, a wśród nich są m.in.:
umiejętność aportowania różnych przedmiotów (np. dowolnego przedmiotu metalowego, koziołka drewnianego, piłeczki gumowej czy gryzaka),
dobry kontakt z nieznanymi osobami,
brak nerwowej reakcji na strzał,
zdolność do pracy węchowej,
nienaganny stan zdrowia.
Wśród naszych psów są przedstawiciele różnych ras: Jack Russell terier, Labrador Retriever, Owczarek belgijski Malinois, Chesapeak Bey Retriever, Springer spaniel oraz Płochacz niemiecki. Mają jedną cechę mają wspólną – są wyjątkowe!
Nutka, Negrita, Kodi, Diuna, Amar, Boczek, Adso, Aza, Draba i Dolar zostali przeszkoleni w Ośrodku Szkoleniowym w Kamionie. Szkolenia odbywają się dwoma metodami: aktywną i pasywną.
W metodzie aktywnej psy zaznaczają miejsce ujawnienia poprzez drapanie łapami. Natomiast w przypadku metody pasywnej poprzez „zastygnięcie”- zatrzymanie w bezruchu z nosem w miejscu, gdzie zapach jest najsilniejszy.
Równie ważna jak szkolenie, jeśli nie najważniejsza, jest relacja między psem a jego opiekunem.
Psi funkcjonariusze są przeszkoleni do wykrywania środków odurzających, wyrobów tytoniowych oraz waluty. Ich umiejętności doceniają również inne służby: Policja, Straż Graniczna, CBA i Służba Więzienna.
Oczywiście przez cały okres służby psy szkolą się i rozwijają swoje zdolności. Co roku muszą przejść tzw. atestację, czyli sprawdzenie przydatności i efektywności podczas pracy.
Psy to przyjaciele, dlatego nawet po przejściu na „emeryturę” pozostają ze swoim opiekunem i są objęte dożywotnią finansową opieką izby.